1 Şubat 2011 Salı

Uyku sorunsalı


Baldanadam doğduğundan beri uykuyu çok seven bir bebek olmadı. Sese ve ışığa duyarlıydı. Onu uyutmak için bir saat uğraştığım halde yarım saatte uyandığı çok olmuştur. Hele o gece yarım saatte bir uyanması yokmuydu bebek gibi uyumak deyimini kendi içimde çok sorguladım :)Büyüdükçe gece sık uyanmaları azaldı ama bu seferde geç yatma problemimiz başgösterdi. Yatmadan önce çeşit çeşit bahaneler uydurma, yataktan kalkmak için her fırsatı kollama...

Öğlen uykusu da artık faydadan çok zarar vermeye başladı bize. Neredeyse saat üçe doğru uyuyor ve iki saatte zorla kalkıyor. Saat beşte uykudan kalkan çocuk haliyle erkenden gece uykusuna geçmiyor. Artık 3 yaşında ve öğle uykusununda vazgeçip vazgeçmeme konusunda karar vermemiz gerekiyor. Dün ilk denememizi yaptık ve akşam dokuz buçukta yataktaydık. Bahane üretmeye hali kalmamış balbebeğim saat ona gelmeden uyuyup kaldı. Fakat sabah erken uyandı o yüzden bugün akşama kadar dayanabilirmi bilmiyorum. Yorgunlukla sızıp erkenden uyumasını istemiyorum. O zamanda gecenin bir saati cin gibi kalkacak hemde akşam birlikte vakit geçiremeyeceğiz. Öğlen uykusu biraz öne çekilse ve gündüz en fazla bir saat uyusa en ideali olacak aslında ama onuda annem haftaiçi uygulayamıyor malesef.

Bu hafta öğlen uykusunu iptal ederek düzenimizi yeniden oluşturmayı denicez bakalım. Tek seferde gerektiği kadar uyuyabilirse bu şekilde devam edebiliriz. Çalışan bir anne olarak akşam çok erken uyuması işime gelmiyor ama bağışıklık sisteminin güçlü olması ve gelişiminin normal seyrinde devam edebilmesi için en azından saat ondan önce uyumuş olması gerekiyor. İnşallah mutlu sonra ulaşabiliriz.

9 yorum:

Berna dedi ki...

melekcim yeni doktorumuz oglen uykusunu yarım saatten fazla tutmayın dıyor bıze ama bızde de anneanne bunu uygulayamıyor. Ceylin hem uykuyu seviyor hemde uyandırılırsa cok huysuzluk yapıyor kendı uyanmak ıstıyor uykudan bunu sozle de ıfade edıyor cadı. "anne hanı sen beni uyandırıyosun yaa benı yuzden mız mız oluyoyoum" diyor. aksam yatmaya gıtmek bızdede sıkıntılı oluyor. anne kucucuk bi oyun daha oynayalım bir tane daha oynayalım bir masal daha oku, elimi tut, yanıma yat, senin yatagında yatıcam, kendim uyumak istemiyorum hayal anlatsana .... bir suru bahane buluyor uyuyana kadar.size kolay gelsın canım op baldan adamı

Alyamaya'nın Esra'sı dedi ki...

bu aralar herkeste uyku sorunu var. alyada uyku le barışık değil. çocuk büyütürken en zorlandığım konudur. en son dr , gündüz uykusunu kaldır dedi.. akşam erken yatması çok daha önemli dedi. eğer kendi başına biryerlerde sızarak uyuya kalmıyorsa huysuzlukları bir şekilde atlatın ve akşam erken yatsın dedi. gündz bir saat uyutmayı denedim ama akşam yine onbirde uyudu. her çocuk farklı oluyor, deneme yoluyla en iyisini bulacaksın sanırım. sevgiler

elif ada dedi ki...

Bizim böyle sorunlarımız olmadı neyseki. Ada da bazen beş gibi uyanıyor ama ben gece yatma vaktini sabitledim. Kaçta kalkarsa kalksın aynı saatte yataktayız (9:30). Üç kitap okuyoruz, biraz sohbet ediyoruz ve uyuyor. Zaten denemişsindir biliyorum ama eğer denemediysen rutin oluşturmayı bir dene. Baloğlumu öpüyorum tatlı yanaklarından...

meldi dedi ki...

Bernacım anneanneler daha yumuşak yüzlü bizimkide oğluşu vaktinde uyumaya ikna edemiyor aslında ben haftasonu saat birde uyutabiliyorum. kuzucuklar kimi nasıl kullanacaklarını çok iyi biliyorlar.

Esracım aslında bu işin boyle arap saçına dönmesinde benimde kusurum var. İşten geliyorum biraz birlikte zaman geçirelim derken göz yumduğum süre iyice arttı. Sonunda günduz 2,5-3 saat uyuyup gece uyumayan bir çocuk çıktı ortaya. şimdi yaptığım hatayı düzeltmeye çalışıyorum.

Umurcum bizdede benzerbir rutin var. Yatma hazırlığı ve kitap. Ama sorun şuki gündüz uyuduğunda yatağına yatırmış olsamda uyuyamıyor çocuk. o yüzden öğlen uykusunu kaldırmayı deniyorum.

Deli Anne dedi ki...

Bizde de çok var uyku sorunu.. ve öyle çok etkiliyor ki hem bebeği hem bilhassa anneyi. İki taraf da huysuz oluyor alabildiğine ve kaos başlıyor kısırdöngüyle.. Bazı çocuk az uyku seviyor, yapacak bir şeyyok. Benim büyük oğlum davul çalsa dibinde uyanmazdı, küçüğü yanından geçsek rüzgarımıza uyanıyor ve çok zor.. üstelik 2.bebek

İnşaallah yöntemde başarılı olursunuz arkadaşım.. kolaylıklar size bze cümlemize:)

meldi dedi ki...

Sağol Mümine öğlen uykusunun iptali bize yaradı gibi şimdilik. İnşallah sende rahata erersin :)

Senin İçin dedi ki...

Begüm öğlen uykusunu uyumazsa çok huysuz oluyor ve akşam 11 den önce uyumuyor, akşam geç saatte evde olduğumuz için 9-9:30 bizim için çok erken.
Doğum ününü kutluyorum, sağlık mutluluk huzur dolu yıllar diliyorum.
Sevgiler.

meldi dedi ki...

Begüm için öğlen uykusunu kaldırmak erken olabilir bencede. Bizim bir haftalık denememiz sonunda iyiyiz şuanda bunun için ayrı bir yazı yazıcam inş.
Doğum günü tebriğin için teşekkür ederim :)

Eco therma Klima Servisi dedi ki...

Ecotherma klima servisi faliyetlerinde yetkili olan firmamız prrofesyonel teknik personeli ile klima bakımından onarımı montajından satışına kadar her konuda hizmet sunmaktadır. Hitachi Türkiye güvencesi ile satılan ve hitachinin geniş yetkili servis ağı tarafından hizmet verilen ecotherma markası üstün inverter özellikleri ile ekonomik bir iklimlendirme sağlıyor. Ecotherma klimalar ısıtma ve soğutma a++ modelleri ile yükske verimlilikle çalışmakta ve elektrik faturalarınıza olumlu şekilde yansımaktadır. Firmamız İstanbul eco therma klima servisi olarak tüm sorun ve ihtiyaçlarınızda uygun fiyatları ile kaliteli servis hizmeti sunar.

Yorum Gönder

Blog Widget by LinkWithin
 
Copyright 2009 Baldanadam